Tıbbi Sekreterlik Sertifikası

Tıbbi Sekreterlik Sertifikası

 • Tarih: 30 Eylül 2021, Perşembe
 • Ücret: 750.00₺ 500.00 ₺
 • Kategori: ÜNİVERSİTE ONAYLI EĞİTİMLER

- Satın Al -


Toplam Tutar

Eğitim İçeriği

Tıbbi Sekreterlik Eğitimi

Sağlık kurumlarının Türkiye genelinde de artış göstermesiyle birlikte bu alanlarda görev alabilecek eğitimli personele olan ihtiyaç da artmaya başlamıştır. Tıbbi sekreterlik mesleği de günümüzün en popüler meslekleri arasında yer almaktadır. Zirve Akademi tarafından online olarak sunulan tıbbi sekreterlik eğitimi programı sayesinde sağlık alanında tıbbi dokümantasyon bilgilerine istenilen düzeyde hakim olabilirsiniz. Eğitim sayesinde profesyonel sağlık personellerinin sektöre kazandırılması da hedeflenmektedir.

Tıbbi Sekreterlik Nedir?

Sağlık ile ilgili her türlü alanda istatistiksel bilgileri toplayan ve derleyen, bu süreçlerin ardından bilimsel ve tıbbi metotlara dayanarak elde ettiği verileri analiz eden kişilere tıbbi sekreter denilmektedir. Tıbbi sekreterlik mesleğini icra eden kişiler tıp alanında farklı metotlar kullanarak, kullandıkları bu metotları ilgili birimlere yönlendirirler. Ayrıca bilgiler doğrultusunda rapor hazırlama ve yetkililere iletme görevlerini de üstlenirler.

Tıbbi sekreterler tıbbi konulardaki bütün haberleşme ve yazışma işlemlerinin de yürütülmesinde büyük bir rol üstlenirler. Tıbbi sekreterler sağlık okullarından mezun olabileceği gibi aynı zamanda ilgili alanlardan mezun olduktan sonra Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı bir kurumdan sertifika alarak da bu mesleği icra edebilirler.

Tıbbi sekreterlik sertifikası alan kişiler hastaneler ve tıp merkezlerinin farklı departmanlarında görev alabilirler. Tıbbi memur olarak da adlandırılan tıbbi sekreterler, çalıştıkları bölümlerdeki hastaların yatak ve tedavi olanaklarının düzenlenmesi ile ilgili hizmet verirler. Hastaneye giriş yapan bütün hastaların tıp birimlerine yerleşmesi ve dağıtılması işleminde de tıbbi sekreterler görev alırlar. Hastalar ile ilgili raporların arşivlenmesi de tıbbi sekreterlerin görevleri arasında yer almaktadır.

Neden Katılmalıyım? başa dön

Tıbbi Sekreterlik Eğitiminin Amacı Nedir?

Tıbbı sekreterlerin bütün tıbbi doküman çeşitleri, kullanım alanları ve dokümanların yasal düzenlemeleri hakkında bilgi sahibi olmaları tıbbi sekreterlik eğitiminin temel hedefleri arasında yer almaktadır. Hastanelerdeki veya ilgili birimlerdeki arşivlerin düzenlenmesiyle birlikte oluşturulması da tıbbi sekreterlik eğitiminin amaçlarındandır.

Tıbbi sekreterlik eğitimini tamamlayan kişiler güçlü sekreterlik becerileri, tıbbi terminoloji ve tıbbi dokümantasyon bilgileri elde ederler. Kamu veya özel sağlık işletmelerinde çalışabilecek olan eğitimi tamamlayanlar, tıbbi sekreterlik mesleğini icra etmeye hazır hale gelirler.

Bu eğitim tıbbi sekreter olarak çalışan ya da çalışmak isteyen kişiler için dizayn edilmiştir. Ayrıca mesleki alanını değiştirmek isteyenler ve yeteneklerini geliştirmek isteyen tıbbi sekreter veya sekreter adayları da eğitimden yararlanabilirler. Tıbbi sekreterlik mesleği bir taraftan sekreterlik mesleği ile ilgili uzmanlık bilgilerini alabileceğiniz bir meslektir.

Kimler Tıbbi Sekreterlik Eğitimi Alabilir?

Tıbbi sekreterlik eğitimi sağlık sektöründe çalışmak isteyenler ve en az lise mezunu olanlar tarafından alınabilecek bir eğitimdir. Tıbbi sekreterlik eğitimi alanlar hasta kabul bölümlerinde görevlerine başlayabilirler. Tıbbi sekreterlik sertifikası alan kişiler tıbbi sekreter olarak tıp merkezlerinde ya da hastanelerde görev alabilirler. Tıbbi sekreterlik yapmak isteyen kişilerin el ve parmaklarının tamamen sağlıklı olması şartı aranmaktadır.

Kişilerde herhangi bir görme ya da işitme sorunu olmaması şartı da aranmaktadır. Bunlar dışında çalışmaları ile ilgili sorumluluk alabilen ve işinde dikkatli olan herkes tıbbi sekreterlik eğitimine katılabilirler.

Tıbbi Sekreterlerin İş Alanları Nelerdir?

Hastane ortamında sekreterlik yapanların belli başlı birtakım görevleri vardır. Gelen hasta ve hastaların yakınlarını karşılamak, telefonlar ile hastalara randevu vermek ve bu randevuları bilgisayar veri sistemine ya da ilgili dosyalara işleyerek takibini yapmak tıbbi sekreterlerin temel görevleri arasında yer almaktadır. Ayrıca tıbbi raporların hazırlanması ve kaydedilmesi, hasta ve hasta yakınları ile doktor arasında köprü oluşturmak gibi görevler de tıbbi sekreterlerin sorumlulukları arasındadır.

Eğitim kriterlerine uyum sağladığınız ve eğitimi başarılı bir şekilde tamamladığınız zaman tıbbi sekreter iş ilanı veren kurumlara başvurabilirsiniz. Devlet, üniversite ya da araştırma hastaneleri, özel hastaneler, sağlık ocakları, poliklinikler, tıbbi laboratuvarlar, aile hekimleri merkezleri ve tıp merkezlerindeki iş imkanlarından da yararlanabilirsiniz.

Tıbbi sekreterler, istihdam edildikleri sağlık kuruluşlarının özelliklerini ve amaçlarını da yakından takip etmek ve bilmek durumundadır. Sağlık hizmeti sunan kurumlar, yataklı tedavi kurumları olan hastaneler, hemşirelik bakım merkezleri, geriatri merkezleri ve evde bakım merkezleri de tıbbi sekreterlik mesleğini icra edebileceğiniz diğer alanlar arasında yer almaktadır.

Oturumlar başa dön

Tıbbi Sekreterlik Eğitiminin İçeriği Nedir?

Tıbbi sekreterlik eğitimi içeriğinde doküman hazırlama ve raporlama gibi temel konular yer almaktadır. Sekreterlik tanımı ve görevleri, tıbbi terimler, sosyal yaşam ve iş hayatında iletişimin önemi, hastane tanımı ve türevleri ile hasta tedavi hizmetleri gibi konulara da yer verilmektedir. Bunlar dışında;

 • Hasta dosyaları
 • Problem çözme ve randevu ile hasta kabulü
 • Sağlıkta istatistik
 • Tıbbi arşivleme
 • Hastalıkların uluslararası dokümantasyon sistemi (ICD Kodlaması)
 • Tıbbi dokümanların en temel özellikleri
 • Hasta kabul işlemleri, hastaların hastaneye girişinden taburcu olana kadar sunulabilecek hizmetler
 • Hasta hizmetleri ile ilgili bütün detaylı işlemlerin doğru şekilde yönetilebilmesi
 • Randevu sisteminin kapsamlı şekilde öğrenilmesi ve doğru şekilde uygulanması

Konuşmacılar başa dön

Yer/Ulaşım başa dön

Uzaktan Tıbbi Sekreterlik Eğitiminin Avantajları Nelerdir?

Uzaktan tıbbi sekreterlik eğitimi aldığınız zaman bilgisayar başında zaman ve mekan sınırlaması olmadan eğitim almanın avantajlarını yaşamaya başlayabilirsiniz. Sosyal yaşantınızı etkilemeden kariyerinizde gelişim elde edebilmenizi sağlayabilecek olan uzaktan tıbbi sekreterlik eğitimi sistemine istediğiniz zaman giriş yaparak eğitim almanın kolaylığını da yaşayabilirsiniz.

Sertifikalar başa dön


Tıbbi Sekreterlik Sertifikası

Detaylar başa dön


 • Kesin kayıt işlemlerini tamamlayan kursiyerlerimize kullanıcı adı ve şifreleri sms ve e-posta yoluyla gönderilecektir.
 • Kullanıcı adı ve şifre ile İnternet sitemiz üzerinden uzaktan eğitim sistemine giriş yapabilirsiniz.
 • Eğitim videoları, ders dokümanları ve sınavınız sistemde yüklü bir şekilde olacaktır.
 • Eğitim süresi boyunca dilediğiniz saatte giriş yapıp dersleri izleyebilirsiniz. 7 gün 24 saat 
 • Eğitim videolarını tamamladıktan sonra sınava giriş yapabilirsiniz.
 • Eğitim süresinden en geç 1 gün önce online sınavınızı gerçekleştirip eğitiminizi tamamlamış olmanız gerekmektedir.
 • Sınavdan başarısız olan kursiyerlerimize ücretsiz olarak tekrar sınava giriş imkanı sunulmaktadır.
 • Sınav da başarılı olan kursiyerlerin sertifikaları, 15 gün içerisinde adreslerine gönderilmektedir.